Hoppa till huvudinnehållet

FÖRSÄSONG 2024: Så matchar ditt fotbollslag inför premiären – datumen att hålla koll på

Publicerad:
Reporter Niclas Wejshag
Niclas Wejshag
niclas.wejshag@nlt.se
Reporter Pontus Pettersson
Pontus Pettersson
pontus.pettersson@nlt.se
Reporter Carl Söderström
Carl Söderström
carl.soderstrom@nlt.se

Försäsongen har rullat igång.

Hur gick det för ditt lag i helgen? Och när spelar de nästa gång?

Här har ni svaren.

Fakta

Så spelar ditt lag på försäsongen

Herrar

Div 2 norra Götaland

LIDKÖPINGS FK

Januari:

Lördag 27: Skövde AIK 0-0

Februari:

Lördag 3: LFK-IFK Mariestad 1-2

Söndag 11: Bergdalen-LFK 2-2

Lördag 17: IFK Tidaholm-LFK 1-7

Tisdag 20: Tidaholms Gif-LFK

Lördag 24: Skara-LFK

Onsdag 28: LFK-IFK Skövde

Mars:

Lördag 2: Götene-LFK

Lördag 9: Husqvarna-LFK

Lördag 16: LFK-Vänersborgs IF

Lördag 23: LFK-Dalstorp

Onsdag 27: DM-match

Fredag 29: Ahlafors-LFK (premiär)

IK GAUTHIOD

Februari:

Lördag 10: Gauthiod-IFK Tidaholm 2-1

Lördag 17: Gauthiod-Skara 1-1

Lördag 24: Vänersborgs IF-Gauthiod

Mars:

Lördag 2: Ljungskile-Gauthiod

Onsdag 6: Gauthiod-Lev/Skogslund

Lördag 16: Gauthiod-IFK Mariestad

Lördag 23: FC Trollhättan-Gauthiod

Onsdag 27: DM-match

Fredag 29: Gauthiod-Vänersborgs FK (premiär).

Division 3 nordvästra Götaland

GÖTENE IF

Februari:

Lördag 10: IFK Mariestad-Götene

Lördag 24: Gerdsken-Götene

Mars:

Lördag 2: Götene-LFK

Lördag 9: Götene-Skara

Lördag 23: Holmalund-Götene

Onsdag 27: DM-match

Fredag 29: Götene-Strömtorp

April:

Fredag 5: Götene-IFK Mariestad (premiär)

SKARA FC

Februari:

Lördag 10: Skara-LFK U19 9-0

Lördag 17: Gauthiod-Skara 1-1

Lördag 24: Skara-LFK

Mars:

Lördag 2: Vårgårda-Skara

Lördag 9: Götene-Skara

Lördag 16: Skara-Skövde AIK U19

Lördag 23: IFK Tidaholm-Skara

Onsdag 27: DM-match

April:

Måndag 1: Skara-IFK Falköping

Söndag 7: Forshaga-Skara (premiär)

SYRIANSKA FK LIDKÖPING

Februari:

Söndag 18: Syrianska-Trollhättans FK 2-0

Lördag 24: Syrianska-Vara

Mars:

Lördag 2: Syrianska-IFK Tidaholm

Onsdag 27: DM-match

April:

Lördag 6: Syrianska-Karlstad Fotbollsutveckling (premiär)

Division 4 västra

ARDALA GOIF

Mars:

Söndag 3: Ardala-Råda (DM)

Lördag 9: Mjörn-Ardala (DM)

Torsdag 14: Ardala-Sjuntorp (DM)

Fredag 29: Jula-Ardala.

April:

Lördag 13: Mariesyads BK-Ardala.

Lördag 20: Göta-Ardala (premiär).

SILS IF

Februari:

Söndag 11: Sil-LFK U 0-1

Söndag 18: Jula-Sil 2-1

Mars:

Söndag 3: Sil-Åsarp/Trädet (DM)

Lördag 9: Valtorp-Sil (DM)

Söndag 17: Sil-Skultorp (DM)

April:

Lördag 13: Kinne-Vedum-Sil.

Lördag 20: Sil-Wargön (premiär).

VARA SK

Februari:

Lördag 17: Skara-Vara (inställd)

Lördag 24: Syrianska-Vara

Mars:

Söndag 3: Trässberg-Vara (DM)

Lördag 9: Vara-Trhn Syrianska (DM)

Söndag 17: Vara-Trhn Bois (DM)

Lördag 23: Vara-Gårda

Torsdag 28: Vara-Holmalund

April:

Lördag 6: Vara-Fristad

Lördag 13: Vara-Ulricehamn

Lördag 20: Trollhättans Bois-Vara (premiär)

Elitettan

LIDKÖPINGS FK

Februari:

Söndag 11: IFK Göteborg-LFK 1-3

Lördag 17: LFK-Rössö (inställd)

Söndag 25: Örebro-LFK.

Mars:

Lördag 2: LFK-Alingsås

Lördag 9: LFK-Kristianstad (Sv. cupen)

Lördag 16: LFK-Häcken (Sv. cupen)

Lördag 23: Växjö-LFK (Sv. cupen)

Onsdag 27: DM-match

April:

Torsdag 4: Jitex-LFK

Fredag 12: Örebro-LFK (premiär)

Div 2 nordvästra Götaland, dam

RÅDA BK

Mars:

Söndag 3: Råda-Vinninga (DM

Lördag 9: Lödöse/Nygård-Råda (DM)

Söndag 17: Götene-Råda (DM)

Söndag 24: Halv/FCT U-Råda

April:

Söndag 14: Premiär: Råda-Vänersborgs FK

Källa: Svenskfotboll.se

Artikeltaggar

Ardala GoIFFotbollGötene IFIK GauthiodLidköpings FKRåda BKSils IFSkara FCSyrianska FK LidköpingVara SK

Så här jobbar NLT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.