Hoppa till huvudinnehållet

Skyttekungen visade vägen när Villa vann – här är betyg och snackisar

Publicerad:

Ingen sprakande tillställning, men Villa tuggade på och tog två bekväma poäng hemma mot Broberg (6-2).

Det betyder att laget är kvar på andra plats i elitserien.

3 stjärnor

Villas skyttekung hade måltorka i mötet med Hammarby. På fredagskvällen, mot Broberg, var han tillbaka i gammalt gott slag. Efter drygt tio minuter gav han Villa ledningen och ett par minuter senare gjorde han 2-0. Men Edlund var även grym i defensiven. Vid flera tillfällen var han nere i eget straffområde och räddade situationer.

2 stjärnor

Anton Johansson var riktigt bra i Stockholm i onsdags och följde upp detta med en ny fin insats. Johansson hade stundtals mycket att göra, men löste det bra. Är det nu han utmanar Thimfors på allvar?

1 stjärna

Liberon och Villakaptenen Martin Hammarberg fortsätter att imponera. Han styr försvarsspelet på ett sätt som en rutinerad ledare ska. Hammarbergs agerande är en trygghet för hela det blåvita laget.

Foto: Sören Turesson

Så var matchen

Villa, genom Christoffer Edlund, gick ifrån till 2-0 efter 13 minuter. Mitt i den första halvleken ökade laget på efter en hörna. Målet registrerades som självmål. Med två minuter kvar av den första halvleken reducerade Broberg på ett slagskott från distans. I den andra halvleken hade Villa matchen under kontroll, utan att glänsa. Edlund fyllde på med 4-2 och Johan Löfstedt sköt 5-2 från distans. Där och då var matchen avgjord. Löfstedt avslutade med att göra sitt andra och Villas tredje mål.

Skadeskjutet Broberg

Broberg kom till start utan två viktiga pjäser. Både Robin Öhrlund och Tatu Ässämäki skadade sig i samband med den senaste matchen, mot Sandviken. Öhrlund krockade redan på uppvärmningen, medan Ässämäki skadade sig i samband med en hörna. Villa saknade, som ni säkert vet, Joel Broberg.

Fin svit

Villa och Broberg har mötts 16 gånger i Sparbanken Lidköping arena. Hur många segrar Broberg har? Noll. Villa har vunnit 15 matcher och en har slutat oavgjort (7-7 säsongen 2021/22).

Ingen utvisning

Det var inte speciellt hett i arenan, vilket noll utvisningsminuter skvallrar om.

Tagesson kom hem

Lidköpingsexporten Karl Tagesson bytte Frillesås mot Broberg inför den här säsongen. Han gjorde inte speciellt mycket väsen av sig på sin position som mittfältare.

Johan Löfstedt.
Johan Löfstedt. Foto: Sören Turesson

Kort måltorka

Christoffer Edlund lämnade Zinkensdamm utan några mål. Var han på väg in i en torka? Nej. Redan elva minuter in i mötet med Broberg var Edlund tillbaka med armarna i skyn.

Säsongens sämsta siffra

Även om Villa är överlägset i Bandysverige har laget, med klubbens mått mätt, inte nått upp till de förväntade publiksiffrorna. Klubbens förhoppning är 3 200 åskådare i snitt, slutspelsmatcherna inkluderade. Så här har det sett ut i de fyra första hemmamatcherna: Sirius (2 679 åskådare), Edsbyn (2 592), Vänersborg (3 066) och Broberg (2 065).

Martin Karlsson får sig en flygtur.
Martin Karlsson får sig en flygtur. Foto: Sören Turesson

Första hemmamatchen

När den assisterande tränaren Peter ”Prinsen” Karlsson valde att ta timeout klev Mattias Nilsson in i ledarstaben. Han gjorde sin första match i Stockholm i onsdag. På fredagskvällen var det hemmapremiär för Lidköpingsprofilen.

Esplunds Gripen nästa

Villa har nu en veckans spelledigt och därefter väntar en av säsongens höjdpunkter, rivalen Gripen på bortaplan. I Gripen vimlar det av spelare/ledare med Lidköpingsanknytning. Det handlar om Johan Esplund, William Arvidsson, Christoffer Norin, Victor Petersson, Theo Leverin och Martin Arvidsson (ledare).

Snabba reduceringar skapade ny nerv – men Villa segrade på nytt
Fakta

Bandy

– Elitserien –

Villa-Broberg

6-2 (3-1)

1-0 Christoffer Edlund (11), 2-0 Christoffer Edlund, hörna (13), 3-0 självmål (26), 3-1 Anders Erikanders (43), 3-2 Jaakko Hyvönen, hörna (47), 4-2 Christoffer Edlund (54), 5-2 Johan Löfstedt (67), 6-2 Johan Löfstedt (90+1).

Hörnor: 12-8 (4-4).

Domare: Mikael Hillerius.

Publik: 2 065.

Villa (5-2-3): Anton Johansson - Felix Pherson, Martin Andreasson, Martin Hammarberg, Ludvig Johansson, Erik Säfström - Martin Karlsson, Petter Björling - Johan Löfstedt, Christoffer Edlund, Tim Persson.

Avbytare: Tobias Augustsson, Gustav Friman, Gustaf Nilsson, Jesper Thimfors (mv).

Artikeltaggar

BandyVilla Lidköping

Så här jobbar NLT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.