Dani Nikolla är klar för Hammarby!
Syrianskas målkung har signerat ett ettårskontrakt med de dubbla svenska futsalmästarna.
– Spännande och häftigt, säger 26-åringen där premiären sker borta mot IFK Göteborg den 14 oktober.
Vi ringer upp Dani Nikolla för att få en pratstund med honom inför Syrianska FK Lidköpings häftiga resa som kan sluta i division 3 redan nu på söndag.
Men det kan ni läsa om i en annan text.
För en bit in i vårt samtal säger Dani plötsligt att han ska spela futsal med Hammarby IF FF i högsta ligan (SFL) kommande säsong.
– Jag lirade ju några futsalmatcher med Djurgården (vann division 1) förra säsongen och gjorde runt tio mål. Det upptäckte tydligen Hammarbys sportchef som ringde upp mig och frågade om jag var intresserad av att komma dit, berättar Dani som studerar i Stockholm och pendlar hem till Syrianskas division 4-matcher.
Valet var lätt va?
– Ja, det kan man säga. Hammarby är ett topplag som har flera landslagsspelare så detta känns verkligen spännande.
Dani har varit framgångsrik i futsal i Lidköping United där toppnoteringen kom säsongen 2019/20 då han smällde in 23 mål när United var millimetrar från att gå upp i SFL (högsta serien) men föll med 1–2 i matcher mot Liberta.
Smällde in 23 mål
Uniteds två hemmamatcher i kvalet lockade då hela 1 700 åskådare till Idrottens hus.
23 mål var vasst men storebrorsan Kristijan var värre med sina 35 mål.
– Häftigt att få chansen i Hammarby. Har tränat med dom i en knapp månad nu och det är härliga grabbar.
Dani har skrivit på ett kontrakt över den kommande säsongen som startar borta mot IFK Göteborg lördagen den 14 oktober.
– Syrianskas sista match är helgen innan så det passar perfekt.
Hammarby vann SM-guld i futsal både 2020 och 2021. Tog SM-silver 2019 men har åkt ut i SM-semifinal de två senaste säsongerna.
Kan Dani se till så att ”Bajen” blir ett guldlag igen?