Hoppa till huvudinnehållet

Fler inställda evenemang – av respekt för manifestationen

Publicerad:
Lidköpings golfklubb har valt att inställa lördagens tävling av Hospice Gabriel-golfen.
Lidköpings golfklubb har valt att inställa lördagens tävling av Hospice Gabriel-golfen. Foto: Julio Cortez

Flera evenemang kommer att flyttas eller inte bli av alls.

Detta som en följd av kommande lördags manifestation för sjukhuset i Lidköping.

Under helgen blev det klart att Rådalunken, motionsloppet som arrangeras av Lidköpings VSK, skjuts fram fem veckor.

Rådalunken får ny dag – för Lidköpingsakutens framtid: ”Vårt sätt att visa vårt stöd”

Orsaken är att att löpartävlingen skulle krocka med manifestationen för sjukhuset i Lidköping som äger rum på lördag den 9 september.

”Vi vill att våra medlemmar och de som ska vara med och springa ska ha möjlighet att vara med på manifestationen” har Henrik Johansson, ordförande i Lidköpings VSK, sagt till NLT.

Nu följer fler arrangörer efter.

Den planerade bygdedagen i Norra Härene blir inte heller av.

– Av respekt för manifestationen har vi valt att inte genomföra evenemanget på lördag. Planen är att hitta ett annat datum längre fram i höst, säger Ulrika Svensson, vice ordförande i Hovby-Norra Härene bygdegårdsförening.

Av samma anledning har Lidköpings golfklubb valt att inställa tävlingen Hospice Gabriel-golfen.

Insamling

”Vi har på grund av demonstrationen för vårt sjukhus beslutat att ställa in årets upplaga av Hospice Gabriel-golfen. Vi tror och hoppas att detta tas emot väl av våra medlemmar, gäster och partners eftersom vi vet hur viktig denna tävling är för många”, skriver klubben på sociala medier.

Samtidigt uppmanar klubben golfspelarna att ändå skänka pengar till Hospice Gabriels verksamhet.

”Vi kommer under denna dag ha en öppen insamling till Hospice Gabriel dit vi hoppas att ni vill skänka en fiktiv startavgift som motsvarar det ni hade lagt vid tävlingen”, skriver Lidköpings golfklubb.

Artikeltaggar

EvenemangGolfHenrik JohanssonHospice GabrielHovbyLidköpingLidköpings VSKManifestationerNorra HäreneSamhälleSlaget mot sjukhuset

Så här jobbar NLT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.