Hoppa till huvudinnehållet

Karriären går vidare i NHL-klubben: ”Ska bli väldigt roligt”

Publicerad:
Reporter Pontus Pettersson
Pontus Pettersson
pontus.pettersson@nlt.se
Hockeykarriären går vidare i San Jose för Jacob Peterson.
Hockeykarriären går vidare i San Jose för Jacob Peterson. Foto: Sören Turesson

NHL-äventyret går vidare för Jacob Peterson.

Lidköpingskillen har skrivit på ett nytt kontrakt med San Jose Sharks.

– Det ska bli väldigt roligt att åka tillbaka, säger 23-åringen till NLT.

Efter ett inledande succéår i NHL, då i Dallas Stars, gick år två tyngre för hockeyproffset Jacob Peterson. Den 23-årige forwarden/centern, med HC Lidköping som moderklubb, fick tillbringa merparten av säsongen i klubbens AHL-lag och i början av mars trejdades han bort från Dallas.

Ny destination blev Kalifornien och San Jose Sharks.

”Bra känsla”

Där blev det bland annat två mål och sex assist (på elva matcher) på NHL-nivå och när NLT träffade Jacob Peterson hemma i Lidköping i slutet av april var han tydlig med att en fortsättning i NHL, och San Jose, var prioritet nummer ett.

Nu har det blivit verklighet.

– Den sista tiden i San Jose kändes väldigt bra, de tog hand om mig och det var bra killar i laget. Efter vårt exit-meeting har känslan varit att de ville ha mig kvar och att jag ville tillbaka dit, säger Jacob Peterson till NLT på måndagen, efter att nyss ha rundat av ett träningspass med lunch.

Hur mycket har du varit med i förhandlingarna?

– Inte mycket alls. Det är agenten som sköter allt det där.

Har du haft några andra alternativ på tapeten?

– Nej, egentligen inte.

Jacob Peterson.
Jacob Peterson. Foto: Sören Turesson

Jacob Peterson har skrivit på ett tvåvägskontrakt med San Jose, över den kommande säsongen. Ett kontrakt som är värt 775 000 dollar, i runda slängar 8,4 miljoner kronor, om det blir NHL-spel.

Om Lidköpingskillen däremot skickas ner till AHL reduceras även lönen rejält (till drygt fyra miljoner).

– Det känns bra. Jag litar på att agenterna har löst det de kan lösa, säger Jacob Peterson angående det nya kontraktets utformning.

Hur mycket tänker man på löneskillnaden, med spel i NHL kontra AHL?

– Inte så mycket. Du vill egentligen bara spela hockey, pengarna är det sekundära. Och det är ju rätt mycket pengar, oavsett.

Tydligt mål

Jacob Peterson har numera Karlstad som sin ”hemmaplan”. Det är där han och flickvännen tillbringar sommaren och det är där som den snart 24-årige Lidköpingskillen (fyller den 19 juli) sköter om sin träning fram till att flyget går västerut i början av september.

Jacob Peterson är också tydlig med vilken målsättning han då åker över med.

– Jag vill slå mig in i NHL-laget och spela där hela säsongen. Det känns som ett bra tillfälle att vara i San Jose just nu.

Fakta

San Jose om Jacob Peterson

– Jacob är en smart och mångsidig ung forward som passade bra in i vår grupp förra säsongen. Vi ser fram emot att få tillbaka honom och bygga vidare på den fina start han hade, säger Mike Grier, General manager, till klubbens hemsida.

Fakta

Jacob Peterson

Ålder: 23.

Bor: San Jose/Karlstad.

Familj: Flickvännen Johanna Steen.

Yrke: Hockeyproffs.

Position: Forward/Center.

Moderklubb: HC Lidköping.

Andra klubbar: Frölunda, Björklöven, Färjestad, Dallas, San Jose.

Säsongen 2022/23: 1 NHL-match i Dallas Stars, 44 AHL-matcher i Texas Stars (13 mål och 13 assist), 11 NHL-matcher i San Jose Sharks (2 mål och 6 assist), 8 AHL-matcher i San Jose Barracuda (1 mål och 5 assist).

Aktuell: Har skrivit på ett nytt kontrakt med NHL-klubben San Jose Sharks.

Artikeltaggar

AHLAndra kammarens centerDallas StarsIshockeyJacob PetersonKalifornienKarlstadNHLSan JoséSan Jose Sharks

Så här jobbar NLT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.