Hoppa till huvudinnehållet

Från foto till grafisk konst – elever ställer ut: ”Roligt att andra kan se”

Publicerad:
Selma Hadicelimovic visar upp sin konst på biblioteket i Lidköping.
Selma Hadicelimovic visar upp sin konst på biblioteket i Lidköping. Foto: Thomas Kühnel

Under vårens praovecka fick eleverna på Fredriksdalskolan årskurs 8 i uppdrag att dokumentera genom fotografier vad de har gjort.

Resultatet blev ”Högstadielivet” – en grafisk utställning som nu går att beskåda på biblioteket i Lidköping.

Hästar, motorcyklar och en gånggata i Zagreb. Det är bara några av de flertal motiv som eleverna i årskurs 8 på Fredriksdalsskolan ställer ut på biblioteket.

Genom sina mobiltelefoner har de dokumenterat sin praovecka, valt ut en bild och sedan skapat grafisk konst genom bland annat linoleumtryck.

En av eleverna, Selma Hadicelimovic, har gjort konst av sin bild, där motivet är en gånggata i Zagreb.

– Jag tycker om miljön på bilden och att det är mycket detaljer, berättar hon samtidigt som hon visar upp sin konst.

– Det har varit roligt att testa något nytt och att visa andra vad man har gjort.

Melker Hellebjörk och Naida Halilovic med sina alster.
Melker Hellebjörk och Naida Halilovic med sina alster. Foto: Thomas Kühnel

”Perspektiv”

Eftersom inte alla elever har haft möjligheten att fotografera på sin praoplats, på grund av fotoförbud, har de istället fotograferat något annat.

Några av eleverna har fotat hemma i garaget, med vänner eller på vägen till arbetsplatsen.

– Det är verkligen ur en högstadieelevs perspektiv, att vardagsbilder kan vara på precis vad som helst, säger bildläraren Annika Thörner – som tillsammans med kollegan Angelica Holm har hållit i undervisningen.

Utställningen finns att beskåda från och med fredag, den 9 juni, till och med den 20 juni.

Bildläraren Annika Thörner ser fram emot sommarens utställning.
Bildläraren Annika Thörner ser fram emot sommarens utställning. Foto: Thomas Kühnel
Fram till 20 juni kan man beskåda elevernas konstverk.
Fram till 20 juni kan man beskåda elevernas konstverk. Foto: Thomas Kühnel

Artikeltaggar

FotograferingFredriksdalskolanKonstLidköpingNöje/KulturUtställningar

Så här jobbar NLT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.