Hoppa till huvudinnehållet

Isabell, 27, bygger ledtrådar för Masked Singer: ”Det är ett hemlighetsmakeri”

Publicerad:
Isabell Elving mellanlandar hemma i Tibro innan nästa tv-äventyr börjar.
Isabell Elving mellanlandar hemma i Tibro innan nästa tv-äventyr börjar. Foto: Philip Alfredsson

Hon har jobbat med stora produktioner som Masked Singer, Vem bor här, Talang och TV4:s nya reality Bachelor’s in Paradise.

Nu väntar en spännande sommar som bondeansvarig i programmet Bonde söker fru.

Livet leker för Isabell Elving, 27, från Tibro.

– Det är verkligen ett drömjobb, säger hon.

Som liten drömde Isabell om att bli programledare på tv. Visserligen är det ett jobb som få personer lyckas att nå, men drömmen låg alltid kvar i bakhuvudet. Hon sökte in till Södra Vätterbygdens folkhögskola och studerade journalistik där.

– Under vår praktikperiod tittade jag på olika alternativ. Radio verkade som ett roligt medium, men tv-drömmen fanns alltid hos mig och jag skickade iväg ett gäng ansökningar till olika tv-produktioner, säger Isabell Elving.

Plötsligt kom ett praktikerbjudande från Masked Singer och TV4. Där jobbade Isabell bakom kameran med att tillverka rekvisita till de olika ledtrådsinslagen som spelas upp innan varje maskbeklädd person ska äntra scenen.

Isabell har varit med och gjort rekvisitan till Masked Singer.
Isabell har varit med och gjort rekvisitan till Masked Singer. Foto: Privat

Förtroendet blev förlängt, och inför årets säsong har Isabell haft samma roll.

– Det är så roligt! Vi bygger olika miljöer, skapar rekvisita och bidrar med en rolig del av programmet.

Brukar många vänner och bekanta försöka luska lite i vilka som finns under maskerna?

– Ja, det kan man lugnt säga! Vissa försöker muta med mig olika saker, men jag säger ingenting. Själva gissandet är ju en stor del av programmet och det som är det roliga med det hela. Det är väldigt hemligt, exakt så hemligt som visas på tv. Det är inte många inom produktionen som vet om vilka som finns bakom maskerna.

Det blir många utflykter i rollen, här i ett kommande program som snart dyker upp på tv.
Det blir många utflykter i rollen, här i ett kommande program som snart dyker upp på tv. Foto: Privat

Fler stora tv-jobb

Jobbet på Masked Singer för Isabells del är klart för säsongen. Men det är fler, intressanta uppdrag på ingång.

I sommar blir hon en del av Sverigeangelägenheten Bonde söker fru.

– Jag kommer att vara bondeansvarig under speeddejtingdagarna på Sundbyholms slott och Siggesta gård, där webbserien Kärlek åt alla spelas in, säger Isabell.

Vad blir din roll som bondeansvarig?

– Kort och gott ska jag hålla koll på böndernas schema och se till så att allt klaffar. Det blir en riktigt rolig start på sommaren!

Men livet som projektanställd på olika tv-produktioner kan vara en något annorlunda livsstil. Du kan jobba extremt intensivt under en månads tid, för att sedan ha en betydligt lugnare period utan jobb.

Isabell har själv valt att balansera sin jobbvardag med att inte ha fullt i schemat jämt och ständigt.

– Det är nödvändigt. Det är ett drömjobb. Jag har otroligt kul på jobbet varje dag och det är ett varierande yrke som inte liknar något annat. Kommer jag jobba med det resten av livet? Det vet jag inte. Drömmen om att stå framför kameran finns fortfarande kvar...

Artikeltaggar

Bonde söker fruNöje/KulturRadioSkaraborgSödra Vätterbygdens folkhögskolaSundbyholms slottTalangTVTV-serierTV4

Så här jobbar NLT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.