Christian Reinestedt driver Reinestedts Elektriska AB – ett företag som gått som smort de senaste åren.
2022 tilldelades firman både titeln Branschvinnare 2022 och Nordiskt Tillväxtcerifikat från UC.
– Man får nypa sig i armen lite emellanåt, säger Christian själv om framgången.
Grästorparen Christian Reinestedt, 34, har jobbat som elektriker ända sedan han gick ut gymnasiet 2007. Prylar, teknik och att arbeta fysiskt är något som alltid fallit Christian i smaken.
– Jag kommer inte ihåg hur tankarna gick när jag valde el som förstahandsval, men jag ångrar det ju inte.
Efter studenten var det direkt ut i arbetslivet och inom själva elyrket har han testat sig fram och fått erfarenheter av det mesta. Både service, industri och nyproduktion.
– Det finns väldigt många olika grenar inom elyrket, så jag har fått lite utav varje vilket har varit väldigt nyttigt.
2014 tog Christian klivet och startade en enskild firma, vilket till en början var tänkt som ett sidoprojekt.
– När jag startade så skulle jag hjälpa en kompis som var snickare, men jag tror att jag hjälpte honom en gång för sen så hade jag inte tid mer, utan allt började rulla på.
”Learning by doing”
Och rulla på har det gjort sedan dess, i en väldig fart dessutom. 2017 tog han in sin första anställd och genom åren har de varit som mest åtta anställda. I dagsläget ligger firman på sex anställda.
– Jag gick ju från att skruva till att starta eget men tanken var inte att jag skulle bli chef över fem-sex personer, så det har varit den tuffaste utmaningen att hänga med där. Det har varit lite learning by doing och testa sig fram. Det är tur att man har tålmodiga kollegor som förstår.
För att hitta balansen mellan att skruva och sitta på kontoret, samtidigt som man är fyrabarnspappa har inte alltid varit det enklaste.
– Fördelen med att ha eget företag ska ju egentligen vara att man har mycket frihet och så, men nu har jag ju inte haft mycket fritid, säger Christian med ett skratt och fortsätter:
– Men känslan av att bygga upp något eget är ju ganska häftigt. Sen har jag väl inte riktigt hunnit landa i allt som har hänt än, man får nypa sig i armen lite emellanåt.
Stora utmärkelser
Och nypa sig i armen det fick han verkligen göra efter att 2022 fått två stycken unika utmärkelser.
Dels årets branschvinnare 2022, en utmärkelse endast 15 procent av Sveriges alla aktiebolag fick det året. Utmärkelsen går till ett företag som överträffat den egna branschens utveckling i såväl omsättning som resultat.
Men också Nordiskt Tillväxtcertifikat från UC. Certifikatet baseras på föregående års bokslut där tillväxt, lönsamhet, soliditet och antal anställda är några parametrar som mäts och analyseras.
Endast fem procent av Sveriges företag kvalificerar sig som tillväxtföretag varje år.
– Det är jättekul faktiskt, det är det verkligen. Jag fattade nog inte först hur stort det var, men sen har man fått googla lite och läsa om det, säger Christian och fortsätter:
– Jag har svårt att ta åt mig äran själv jag har ju egentligen ingenting i det här, det är min sambo och mina kollegor som har hjälpt mig och gjort det här möjligt. Jag har väl både svårt att ta in det och svårt att ta för mig.
Framtida målsättning
När det kommer till framtiden så har Christian fokuset på omorganisering och att bygga upp företaget så att det blir mer och mer självgående, samt att få tid att återhämta sig med sin familj:
– De är värda lite tid där hemma också, avslutar Christian med ett leende.