Hoppa till huvudinnehållet

Simmade till sig SM-medaljer

Publicerad:
Henrik Kraemer.
Henrik Kraemer. Foto: Sören Turesson

Lidköpingskillen Henrik Kraemer gjorde bra ifrån sig i JSM/SM i kortbana i Stockholm. Den 17-årige simtalangen, som har två år kvar som junior, slog bland annat personliga rekord på alla distanser han ställde upp på.

Det blev dessutom brons på 200 meter fjärilsim (SM), brons på 200 meter fjärilsim (JSM), samt brons på 4x50 meter medley (JSM) med klubben SK Elfsborg.

Utöver de medaljerna blev det en hel radda topp tio-placeringar för Henrik Kraemer, som numera går på RIG i Jönköping, i såväl SM som JSM.

Simtalangen Henrik Kraemer redo för landslagsdebuten: ”Det är rätt häftigt”

Artikeltaggar

FrisimHenrik KraemerJönköpingMedaljerRekordSimningSimsportSK Elfsborg

Så här jobbar NLT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.