Ljung till Ljung till Ljung till – Ljung.
Så kan ett vanligt fotbollsanfall se ut på Silbohof.
Möt Evelina, 16, Natalie, 18, Felicia, 19, och Maria, 44 – tre döttrar och en mamma som alla spelar i samma lag.
Det finns gott om såväl fotbolls- som idrottsfamiljer där ute i världen, men vissa sticker ändå ut lite extra.
Familjen Ljung, från Vättlösa, är definitivt en sådan.
När division 3-klubben Sils IF vandrar ut för match på den gröna gräsmattan gör laget det med fyra gånger Ljung i laguppställningen.
– Det var någon match där vi stod i rad när speakern läste upp laguppställningen och till slut sa han att ”Ja, och så har vi en till Ljung då”, säger Felicia, 19, och fortsätter:
– Det är ju nästan så att vi själva har svårt att inte skratta åt det.
Hur är det att alla spelar tillsammans?
– Det är roligt, men lite konstigt, säger Felicia.
– Oftast är det inga problem att ha med hela familjen här, men ibland kan de ju gå mig på nerverna..., säger Natalie, 18, och blickar mot sina systrar.
Känner ni till andra familjer där fyra medlemmar spelar i samma lag?
– Nej, svarar alla unisont.
Umgås hela tiden
Skratt är något som präglar hela intervjun när fyra av fem deltagare i familjen (pappa Stefan fick inte vara med) sitter ner med NLT på Silbohof. Och det är klart, det är inte alltid så lätt att beskriva sin lillasyster, sin mamma eller sin dotter när personen ifråga bara sitter en halvmeter bort och lyssnar med stora öron.
– Vi umgås ju nästan 24/7. Fotbollen har alltid varit ett gemensamt intresse och det har bara ploppat på efter att första dottern kom upp i A-laget, säger Maria, 44.
– Det var självklart att det skulle bli fotboll. Det är något som vi alla har hållit på med sedan vi var små, säger Evelina, 16.
Håller ni sams?
(Alla tittar på varandra och småskrattar innan första svaret kommer)
– Vi håller sams under matcher och träningar. Det är väl mer innan och efter som det kan bli småtjafs i bilen. Både om fotboll och om livet, säger Felicia.
– Eller om vad vi ska äta när vi kommer hem, fyller Maria i.
Lång karriär
Ni som har hängt med i lokalfotbollen de senaste decennierna har säkert redan koll på Maria Ljung (tidigare Olsson). Den rutinerade försvararen, som har Kinne-Vedums IF som moderklubb, fanns bland annat med under Sils senaste storhetstid, kring 2010-strecket.
– Jag har ju slutat många gånger efter det, men så blir det vår, grönt gräs, det fattas folk, jag blir inringd och så är jag tillbaka igen, säger Maria med ett skratt.
– Jag kan ju träffa föräldrar i publiken som jag mötte förr, men nu är det istället deras barn jag möter.
Något som såväl publik som motståndare kan få ta del av då mamma Ljung är i farten på planen är det som Felicia kallar för...
– ...kärringfinten! Det är ingen som slår den. Hon petar bollen på ena sidan och sticker på andra.
Funkar den fortfarande?
– Absolut. Det brukar gå ett sus genom laget när den kommer, säger Maria.
– Det är ju svårt att hålla sig för skratt , säger Felicia.
Lägre nivå
Ingen i familjen minns på rak arm när alla fyra för första gången spelade en A-lagsmatch tillsammans. Att döma av Sils IF:s Twitter-konto ingick i alla fall samtliga i laget våren 2019, fast då i en U-lagsmatch.
Sil som lag har några tyngre år bakom sig och damerna huserar numera i division 3. Där har laget i år återigen fått uppleva känslan av att vinna mer än att förlora och med bara fyra omgångar kvar att spela har det rödvita gänget en serieseger i sina egna händer.
– Tidigare år har det mest handlat om att försöka hänga kvar, så det har varit roligt att få göra mycket mål och vinna lite matcher. Nu har vi kunnat bygga mer på vårt eget spel, säger Felicia.
Alla nätar
Apropå det där med att göra mål så går familjen Ljung en jämn kamp i den interna skytteligan. Felicia står noterad för fem seriemål i år, Maria för fyra, Evelina för tre och Natalie, som har varit knäskadad, för två.
I den senaste segermatchen blev dessutom tre av fyra noterade i målprotokollet.
– Det där behöver vi inte prata om, säger Maria, som var den enda som inte hittade nätmaskorna.
– Jag hade gjort det om inte Natalie varit i vägen.
Snodde du målet?
– Lite halvt kanske. Jag sköt in bollen den sista biten, säger Natalie med ett leende.
Är det något prat om att vinna skytteligan inom familjen?
– Nä, egentligen inte. Däremot tycker vi det är kul när vi gör mål tillsammans, säger Felicia.
– Vi hade ett sådant mål senast när hörnan gick ut till mig, jag passade vidare till Evelina och Felicia nickade in inlägget, säger Maria.
Ljung till Ljung till Ljung, med andra ord.
Fakta
Familjemedlemmarna om...
...hur Evelina, 16, är som fotbollsspelare?
– Ytterforward. Hon är snabb så in i bänken och har bra tillslag.
Och utanför planen?
– Hon är väl...trevlig, för det mesta. En rolig människa att umgås med.
...hur Natalie, 18, är som fotbollsspelare?
– Central mittfältare. Hon läser spelet väldigt bra, täcker ytor och är en bra spelfördelare.
Och utanför planen?
– Omtänksam. Hon är social av sig och ser gärna på serier.
...hur Felicia, 19, är som fotbollsspelare?
– Mittback. Hon är stark, envis och bra på det mesta.
Och utanför planen?
– Snäll och trevlig, men stubinen kan brinna upp lite snabbare där.
...hur Maria, 44, är som fotbollsspelare?
– Försvarare. Hon är bra på att läsa spelet och har det största pannbenet av oss alla.
Och utanför planen?
– Hon ställer alltid upp och går med på det mesta. Snäll, med andra ord.