De lirade fotboll tillsammans i Lidköpings FK. Nu spelar 26-årige Axel Lindahl i Degerfors och 24-årige Gustaf Norlin i IFK Göteborg. I kväll möts de i allsvenskan, i en match som i stor utsträckning handlar om att rädda nytt kontrakt. NLT ställde tre frågor till Lidköpingskillarna inför bataljen på Stora Valla.
Axel Lindahl - hur ska det bli att ställas mot Gustaf?
– Det blir förstås superkul! Vi har varit i olika divisioner de senaste åren så jag tror att det här blir vårt första möte i seniorsammanhang. Förhoppningsvis får vi några dueller mot varandra på plan.
Vilket lag är favorit?
– Pressen ligger alltid på IFK. Det kommer bli en tight match, men jag tror att vi bärgar segern till slut.
Vad talar för att ditt lag spelar i allsvenskan nästa år?
– Vi har ett väldigt bra grundspel och skapar alltid målchanser. Det känns som att vi kan rå på samtliga lag i den här serien. Våra prestationer har varit väldigt bra den senaste tiden och fortsätter vi så kommer det att trilla in tillräckligt med poäng.
Gustaf Norlin - hur ska det bli att ställas mot Axel?
– Det ska bli kul att möta den gode Lindahl. Jag kommer inte ihåg sist vi var på planen samtidigt.
Vilket lag är favorit?
– Jag tycker ändå att med den form som vi är i så går vi in som favorit i matchen. Samtidigt har ju ”Degen” hemmaplan och den är ganska svårspelad, så det kommer att bli en tuff batalj.
Vad talar för att ditt lag spelar i allsvenskan nästa år?
– IFK Göteborg ska spela i allsvenskan. Så är det bara.
Mötet mellan Degerfors och IFK Göteborg ingår i den 26:e omgången av allsvenskan. Matchen har avspark klockan 19.00 i kväll, måndag.