Hoppa till huvudinnehållet

Konstrunda med 37 namn: ”Har varit bra att vara konstnär under pandemin”

Publicerad:
Sylvie Andersson visade bland annat sin coronatavla.
Sylvie Andersson visade bland annat sin coronatavla. Foto: Mats Rosqvist

Att det har skapats en hel del i ateljéer och hem under pandemin stod klart för alla som deltog i årets konstrunda I Vara kommun.

– Det har faktiskt varit bra att vara konstnär under pandemin, förklarade Sylvie Andersson, en av utställarna.

Det var ett tag sedan sist, men i helgen kunde föreningen Konstrika idéer åter genomföra en konstrunda i kommunen. På 13 olika platser i kommunen visade 37 konstnärer upp sina verk.

I järnvägsstationen i Vedum visade Sylvie Andersson kraftfullt oljemåleri.

– Jag har haft ett antal besökare, många av dem målar själva och de har hittat något att prata om. Nästan alla har reagerat på min coronatavla, berättade hon när NLT besökte järnvägsstationen.

Motivet bestod av en europakarta med varje lands nationalblomma - och över allting ett antal karaktäristiska coronavirus. Tavlan är en av flera som Sylvie producerat under pandemin.

– Det har faktiskt varit rätt bra att vara konstnär under pandemin. Det har inte varit så mycket möten och liknande så man har haft tid att måla, förklarade hon.

Annika Johansson gillade Siv Emilssons målningar.
Annika Johansson gillade Siv Emilssons målningar. Foto: Mats Rosqvist

i den närbelägna Laskegården i Vedum fanns flera utställare. En av dem var Siv Emilsson som också visade oljemålningar. Sitt ”vindsverk” kallade hon sitt måleri.

– Jag sitter på loftet och målar förklarade hon.

Ingegerd Andersson visade både målningar och teckningar av kända personer.
Ingegerd Andersson visade både målningar och teckningar av kända personer. Foto: Mats Rosqvist

Att för första gången visa sina tavlor var nervöst. Hon fick dock fint omdöme av Annika Johansson från Larv som besökte Laskegården.

– Fantastiskt fina tavlor, tyckte Annika.

Amandas hus i Helås var välbesökt. Två av besökarna som botaniserade bland alstren var Kristina Hölmark och Birgitta Ottosson. De hade besökt flera utställare och var mycket nöjda med dagen.

Kristina Hölmark och Birgitta Ottosson tillbringade en trevlig dag på konstrunda.
Kristina Hölmark och Birgitta Ottosson tillbringade en trevlig dag på konstrunda. Foto: Mats Rosqvist

– Vi har varit i Norra Vånga, Kvänum och Vara innan vi kom hit. Det har varit jättetrevligt, förklarade de.

Artikeltaggar

KonstVara kommun

Så här jobbar NLT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.