Hoppa till huvudinnehållet

E20-arbete står still efter konkursen - då sker nya upphandlingen

Publicerad:
Trafikverket ansvarar tills vidare för att området är trafiksäkert och smidigt att passera.
Trafikverket ansvarar tills vidare för att området är trafiksäkert och smidigt att passera. Foto: Mats Rosqvist

Trafikverket meddelar nu att man gör en omstart i utbyggnaden av E20 mellan Vara och Eling. Efter årsskiftet ska en ny upphandling göras.

Efter att entreprenören PK Roads konkurs i måndags förhandlade Trafikverket med konkursförvaltaren, som dock bedömde det som omöjligt att slutföra utbyggnaden av den aktuella etappen. Trafikverket valde då att häva entreprenadavtalet.

Konkursförvaltaren: Omöjligt att driva projektet vidare

Nu har Trafikverket gått ut med information om att man gör en omstart.

"Vi förbereder nu för att gå ut med en ny upphandling av entreprenör i början av 2021." skriver myndigheten på sin hemsida.

Trafikverket meddelar även att man tar över ansvaret för att området är trafiksäkert och smidigt att passera fram tills att en ny entreprenör är på plats.

Man betonar också att de två andra deletapperna på sträckan Vara Vårgårda inte påverkas av konkursen.

Däremot skriver man inte hur stor förseningen beräknas bli när det gäller utbyggnaden av den etapp som påverkas.

Trafikverket skriver även att arbetet med enskilda vägar är pausat i väntan på ny entreprenör, medan bullerskyddsåtgärder fortsätter som tidigare. Ersättningar till markägare påverkas inte.

Artikeltaggar

E20NyheterTrafikverketVaraVästra Götalands län

Så här jobbar NLT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.