Det tog 6,5 vecka att läka knäskadan.
Men på onsdagskvällen gör Johan Löfstedt comeback när Villa tar emot Tellus.
– Herregud vad kul det ska bli. Jag har längtat, säger landslagsstjärnan.
117 poäng på två säsonger i Villadressen fördelat på 58 mål och 59 assist!
Ingen behöver minsann tvivla på vad Vetlandasonen Johan Löfstedt kan göra ute på isen.
Villa byter målvakt - Anton får chansen: "Jag är grymt taggad"– Men ha nu inte för stora förväntningar på mig. Jag ska skynda långsamt och har en bra bit kvar. Orkar inte 90 minuter än men jag behöver komma igång nu, säger 34-åringen.
Det var i den sista gruppspelsmatchen i Svenska cupen mot Sandviken den 24 oktober som olyckan var framme för Löfstedt.
Spricka i knäskålen
Efter en närkamp landade han så illa på isen att han fick en spricka i knäskålen när benskyddet flyttade på sig.
Sedan dess har han tillbringat massor med tid på motionscykeln och sedan några veckor har han funnits med ute på isen.
– I förra veckan var jag med i flera övningar men det var först i måndags som jag var med i tvåmålsspelet och körde för fullt. Och vilken chock för kroppen, skrattar Johan och fortsätter:
Chansar inte
– Är något helt annat att trycka på för fullt och gå in i närkamperna. Men knät håller och nu är det bara att köra.
Tar du någon risk?
– Nädå, absolut inte. Jag skulle aldrig chansa men däremot får jag leva med att ha lite ont i knät ett tag framöver. Men det är bara att bita ihop.
Johan har ju stått vid sidan och sett ett "nytt" rakare och offensivare Villa. Nio av tio poäng med tre tvåsiffriga segrar i rad med målskillnaden 32-6 är starka papper.
– En njutning att titta på. Killarna har gjort det enormt bra och frågan är väl om man platsar...
Gillar glädjen
– Vi kan pratade speltekniska detaljer men jag tycker framför allt att det är så kul att se glädjen, farten, engagemanget och att vi alla unnar varandra framgång ute på isen. Herregud vad kul det ska bli att få vara med nu och jag har längtat.
Att starta mot Tellus är förstås en lämplig uppgift då Stockholmslaget är poänglöst efter sex matcher.
– Klart att vi ska slå Tellus och för mig är det skönt att få börja inomhus här hemma.
Vad är din största utmaning i comebacken?
– Min egen skalle. Jag måste inse att fysiken inte riktigt är där än för att regelbundet göra dom grejerna jag vill göra. Är rädd för att jag kommer att ha svårt att inse det, säger han med ett skratt.