• idag
    1 dec
    • Vind
      3 m/s
    • Vindriktning
      N
    • Nederbörd
      0.0 mm
  • onsdag
    2 dec
    • Vind
      3 m/s
    • Vindriktning
      O
    • Nederbörd
      0.0 mm
  • torsdag
    3 dec
    • Vind
      3 m/s
    • Vindriktning
      SO
    • Nederbörd
      0.0 mm
  • fredag
    4 dec
    • Vind
      3 m/s
    • Vindriktning
      SO
    • Nederbörd
      0.0 mm

Så gick det för de lokala åkarna i Vasaloppet

Nyheter
PUBLICERAD:
Starten har gått för Vasaloppet 2020
Foto: ULF PALM / TT
11 937 åkare tog sig i mål i Vasaloppet på söndagen. Här hittar du resultaten för de lokala åkarna.

Det 96:e Vasaloppet blev en tuff uppgift för de drygt 13 000 som ställde sig på startfältet i Berga by i Sälen. Ett intensivt snöande både före och under loppet gjorde att de allra flesta fick ta sig till Mora utan några egentliga spår att åka i.

Här följer resultaten för åkare med Lidköping, Götene, Vara, Essunga, Grästorp eller Skara som hemort.

Damer:

Jessica Wänerstedt, Team Power Woman, 8.11.57

Lotta Johansson, Ryda SK, 9.13.07

Fredrika Ekholm, Främmestads IK, 9.48.44

Ulrika Bryngelsson, Främmestads IK, 10.51.20

Eleonora Johannesson, Främmestads IK, 11.07.34

Anne-Marie Kaufmann, Lidköping, 11.13.34

Maria Norrman, Lidköpings VSK, 11.29.29

Agneta Krook-Pettersson, Ryda SK, 11.36.48

Ida Karlsson, Lidköpings VSK, 12.01.03

Herrar:

Axel Bergsten, IFK Skövde SK, 4.40.54

Claes Björklund, OK Skogsvargarna, 5.16.46

Johan Ahlberg, Ryda SK, 5.40.04

Fredrik Jansberger, Lidköpings VSK, 6.19.03

Håkan Dalemo, Brännebrona SK, 6.22.30

Mikael Knutsson, Brännebrona SK, 6.28.08

David Fransson, Främmestads IK, 6.30.43

Andreas Carlén, Bodsjöböle SK, 6.45.38

Jimmy Wulcan, Ryda SK, 6.45.46

Linus Hulander, Lidköpings VSK, 6.54.01

Axel Johansson, Brännebrona SK, 6.57.40

Klas Kälström, Ryda SK, 6.58.45

Andreas Andersson, Främmestads IK, 7.03.40

Lars-Erik Larsson, Ryda SK, 7.06.53

Lars Johansson, Ryda SK, 7.10.14

Richard Lans, Lidköpings VSK, 7.16.29

Rolf Karlsson, OK Klyftamo, 7.26.35

Roland Johansson, Främmestads IK, 7.28.02

Johan Olsson, Brännebrona SK, 7.30.22

Max Berggren, AXA SC, 7.30.47

Christian Ryngefors, Ryda SK, 7.36.55

Karl Wilenius, OK Klyftamo, 7.42.13

Andreas Granevik, Axa sc, 7.43.07

Johan Eriksson, OK Skogsvargarna, 7.47.24

Staffan Larsson, Främmestads IK, 7.51.05

Stefan Johansson, Brännebrona SK, 7.53.45

Robert Fogelqvist, Lidköpings VSK, 7.55.24

Joacim Gustafsson, Brännebrona SK, 7.56.33

Stephan Åkervall, Lidköpings VSK, 8.02.05

Jimmy Svantesson, Ryda SK, 8.03.25

Fredrik Rapp, Lidköpings VSK, 8.08.13

Mikael Lundh, Ryda SK, 8.09.09

Hampus Larsson, Ryda SK, 8.12.25

Mathias Andersson, OK Klyftamo, 8.17.00

Johan Mohlin, Lidköpings VSK, , 8.22.34

Jesper Regnström, Ryda SK8.22.48

Patrik Högemark, OK Skogsvargarna, 8.26.33

Stefan Apell, OK Klyftamo, 8.32.57

Peter Svensson, IK Gandvik, 8.33.27

Joakim Hassmer, AXA SC, 8.33.35

Mathias Larsson, Ryda SK, 8.38.45

Bengt Engblad, Främmestads IK, 8.41.37

Markus Åkesson, Ryda SK, 8.55.18

Gustav Axelsson, Götene, 8.55.19

Kjell Bender, Ryda SK, 8.55.22

Henrik Dalemo, Lerdala IF, 9.09.32

Philip Jung, AXA SC, 9.14.33

Anders Andersson, Ryda SK, 9.14.33

Mathias Carlsson, AXA SC, 9.21.57

Karl Delin, Ryda SK, 9.30.44

Allan Johansson, Magra IS, 9.38.58

Josef Rydberg, AXA SC, 9.48.57

Erik Pettersson, AXA SC, 9.51.20

Martin Lagerlöf, Axa SC, 9.57.24

Larry Wadlin, Främmestads IK, 9.59.57

Ingemar Andersson, Främmestads IK, 9.59.57

Per-Erik Larsson, Ryda SK, 10.08.04

Fredrik Andersson, Lidköpings VSK, 10.10.27

Mikael Sjöberg, Lerdala IF, 10.27.52

Torbjörn Malm, IK Högaborgs Atleter, 10.29.10

Richard Olsson, Främmestads IK, 10.34.06

Marek Ludwinek, AXA SC, 10.38.14

Rickard Svensson, Lidköpings VSK, 10.45.54

Johan Westberg, AXA SC, 10.48.33

Emil Åkesson, Brännebrona SK, 10.49.52

Anton Andersson, Brännebrona SK, 10.49.52

Kristian Carlsson, Främmestads IK, 11.04.08

Patrik Åkesson, Brännebrona SK, 11.04.16

Oscar Ehn, Ryda SK, 11.06.31

Linus Roth, AXA SC, 11.19.22

Hannes Persson, Främmestads IK, 11.27.30

Andreas Jonsson, Sälens IF, 11.30.18

Mikael Jung, AXA SC, 11.30.40

Marcus Selmosson, AXA SC, 11.30.47

Mattias Gustafson, Lidköpings VSK, 11.37.11

Gustaf Lundberg, AXA SC, 11.42.56

Mattias Ljung, Försvarets SK, 11.45.19

Niklas Fransson, OK Skogsvargarna, 11.47.52

Olle Andersson, AXA SC, 11.51.19

Ingemar Ros, OK Klyftamo, 12.00.59

Allan Pettersson, Ryda SK, 12.03.57

Jesper Svensson, Brännebrona SK, 12.07.59

Jonas Carlsson, Johannebergs Scoutkårs IF, 12.11.49

Anton Berg, AXA SC, 12.16.13

Med reservation för eventuella fel.

Så här jobbar Nya Lidköpings-Tidningen med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.