Under veckan och fram till 30 augusti ställer kommunens flera hembygdsföreningar ut i Götene konstrum. Det handlar om föremål från urminnes tider.
Björn Sjöstedt från Kinnekulle hembygdsförening har varit samordnare för utställningen som startade i måndags.
– Det började med att det inte var någon utställning under de här tre veckorna. Så i våras erbjöd kultursamordnaren Ann-Sofie Anderson oss hembygdsföreningar den här möjligheten i konstrummet. Det förfrågan nappade vi på. Vi vill visa att vi finns och göra reklam för våra föreningar, säger Sjöstedt.
Information gick då ut till kommunens hembygdsföreningar om att man kunde ställa ut några föremål.
– Det är mycket olika. Var och en förening har fått ställa ut vad de vill ur sina samlingar. Kinnekulle hembygdsförening, som jag representerar, har bland annat föremål från soldattorpet i Västerplana och stenmuseet i Medelplana.
Benny Lönn, från samma förening, berättar att hembygdsföreningarna sedan en tid tillbaka brukar träffas ett par gånger per år.
– Vi pratar om vad vi håller på med, vad vi ska göra och byter erfarenheter. När vi hade ett möte uppkom den här idén om att ha en utställning, säger han.